Кетонната диета, или кетогенна, набира все по-голяма популярност не само сред световните знаменитости, но и измежду обикновените хора, които се чудят, кой способ за влизане във форма точно да изберат. На какво се базира тя? За да обясним отговора на този въпрос, трябва първо да видим, как човешкото тяло се сдобива с нужната му за ежедневните дейности енергия. Организмът ни е свикнал да я извлича от въглехидратите и глюкозата, съдържащи се в хляба, тестените и зърнени изделия, картофите, царевицата, ориза, захарта, плодовете и млякото.
Спортистите са едни от малкото до съвсем скоро хора, които са успели да накарат тялото си да премине към състояние на кетоза, даващо и името на Кето-диетата. При него, организмът постепенно привиква да извлича енергия от мазнините, а не от въглехидратите, които черният дроб превръща в глюкоза. Вместо това, мастните клетки се преобразуват в кетони, което води до положително повлияване на нивата на инсулин в кръвта и метаболитните процеси. Счита се, че кетогенният режим на хранене може да е подходящ за хора, които страдат от диабет тип 2 и епилепсия. Много продукти за въздействие върху усещанията за ситост и глад са базирани на кетонния принцип, включително и Quickly Fitness.
Основни Принципи на Кето-Диетата
Сред основните фактори, които хората, обмислящи да преминат на изцяло кетогенен режим на хранене, е, че организмът им може да се почувства отслабен в началото, докато свикне да извлича енергия от мазнините, а не от въглехидратите. Това се дължи на факта, че с течение на еволюцията, ние, като вид, сме привикнали да черпим сили от въглехидратите. Най-добре ще е всеки да прецени своите индивидуални възможности и да започне с 5 леки промени в дневното меню. Добрата новина е, че по-голямата част от хранителните продукти, позволени за консумация по време на кетонната диета, спадат към храните за здраво сърце.
Има няколко различни начина, чрез които тялото може да стигне от състояние на гликолиза (горене на въглехидрати и глюкоза) до състояние на липолиза (активно топене на запаси от мазнини) и да бъде постигната кетозата. Всеки един от тях има условна продължителност и период на адаптация от 7 до 14 дни. Признаците, че сте я постигнали са следните:
- Липса на усещане за глад;
- Телесните течности престават да имат подчертан аромат на ацетон;
- Желанието за ходене до тоалетната започва да ви спохожда все по-често.
А 2-та начина за своеобразно ‘пренастройване’ на процесите в тялото и преминаване към кетоза за следните:
- Спазване на строг пост или ограничителен режим на хранене.
- Свеждане на консумацията на въглехидрати до 25 – 30 гр. на ден – приблизително 1-2 филии бял хляб.
Какво Да Направим, За Да Гори Черният Дроб Кетони?
Ако искате да забързате процесите, свързани с кетозата, както и да подсигурите безпроблемното преминаване на тялото към кетогенен режим на хранене, то можете да се придържате към добрите препоръки, описани по долу:
- Консумирайте повече храни, наситени с полезни мазнини, като богатите на Омега-3 мастни киселини – сьомга, риба тон, авокадо, ядки, семена, херинга, скумрия, скариди и морски дарове.
- Не яжте повече от 30 гр. въглехидрати на ден.
- Наблегнете на течностите. Спокойно можете да си позволите да пиете между 2 и 4 л. вода на ден.
- Нека в менюто ви присъстват повече протеини – между 1.5 и 2 гр. на всеки килограм от личното ви тегло.
- Намалете броя на храненията до 3 (три) общо за целия ден.
- Ходете на по-дълги разходки в парка или сред природата и практикувайте джогинг, йога или пилатес.
Кои Храни Можем Да Ядем По Време на Кетонната Диета?
Списъкът с годните за консумация продукти по време на кето-диетата не е толкова ограничен, колкото някои хора си го представят. Основната част от нея се фокусира върху месото, рибата, яйцата, маслото, ядките, зеленолистните и нисковъглехидратните зеленчуци.
Нека хвърлим по-конкретен поглед:
- Месо: Разрешени са червените меса, шунка, наденица, бекон, пиле и пуйка.
- Риби и Морски Дарове, Богати на Полезни Мазнини: Сьомга, пъстърва, риба тон, херинга, скариди, омари, раци, миди, рапани и скумрия.
- Яйца.
- Ограничен асортимент от млечни изделия: Масло, сметана и сирене.
- Ядки и Семена: Бадеми, орехи, ленено семе, слънчогледово семе, тиквени семки и кашу.
- Здравословни Масла: Към тях спадат студено-пресован зехтин, кокосово масло и авокадово масло.
- Авокадо: Можете да похапвате цяло неовкусено авокадо или под формата на гуакамоле.
- Нисковъглехидратни и Зеленолистни Зеленчуци: Рукола, спанак, зелена салата, лоло росо, домати, лук, чесън, репички, чушки и др.
- Подправки: Не се свенете да добавяте сол, черен пипер и богата гама от билки и подправки.
Кои Продукти Са Изключени от Кетогенната Диета?
Разбира се, влизането във форма, бидейки не особено лек процес, налага и някои хранителни ограничения. Преминаването от гликолиза през ликолиза към кетоза може първоначално да ви се стори трудно, но не забравяйте крайната си цел. Кето-диетата препоръчва избягването на следните хранителни изделия:
- Захарни Изделия: Газирани и сладки напитки, плодов сок, тестени продукти, сладкарски произведения, сладолед, бонбони, шоколад и др.
- Зърнени Храни и Включващи Нишесте: Всички производни и субпродукти на пшеницата, включително зърнените (ориз, грах, царевица и др.), макаронени изделия.
- Плодове: Тук, за съжаление, е препоръчително да се избягват почти всички разновидности, с изключение на малките червени и горски плодове като ягоди, къпини и боровинки.
- Представителите на Семейство Бобови: Грах, боб, нахут, леща и др.
- Кореноплодни Зеленчуци и Грудки: Забравете за простите въглехидрати, които съдържат картофите, сладките картофи, морковите и пащърнак.
- Продукти с Ниско съдържание на Мазнини: Повечето от тях са полуфабрикати и компенсират липсата на мазнини с въглехидрати.
- Подправки и Сосове: Тези, които съдържат въглехидрати, преработени захари и нездравословни мазнини – кетчуп, майонеза и др.
- Нездравословна Мазнина: Намалете или изключете консумациятаа на преработени растителни масла.
- Алкохол: Повечето разновидности алкохол съдържат много въглехидрати и приемът им следва да се ограничи.
За Кои Хора Е Подходяща и Неподходяща Кето-Диетата?
Към хората, които могат най-много да се възползват от Кето диетата, спадат професионалните спортисти, страдащите от хронични и тежки форми на епилепсия, Алцхаймер, болните от диабет тип 2, както и онези, които желаят да влязат във форма чрез качествен контрол на теглото и приетите калории. Установено е, че спазването и води до избистряне и подобряване на мозъчните функции, както и способностите на паметта. Спомага за намаляване на изблиците на акне и хармонизиране на нивата на холестерола.
Онези, които трябва да избягват този хранителен режим, са развилите диабет тип 1, както и от хронични заболявания на сърдечно-съдовата система, черния дроб и бъбреците. Бременните и кърмещите жени също следва да не наблягат на нейните принципи.
Натуралният Подход Към Храната Е Полезен!
Кетогенната диета включва важни нутриционистични принципи. Ако успеем да се научим да ги прилагаме, общото ни състояние и фигурата биха били повлияни по положителен начин. Много натурални продукти за въздействие върху апетита работят на принципа на кетозата. Такава е и напитката Keto Black.
- Hyperton Caps Цена, Мнения, Странични Ефекти – 2024 ? - октомври 25, 2024
- Psoryden Мнения, Как се Използва, Противопоказания - септември 30, 2024
- Menstill Мнения – Таблетки за потентност и мъжко здраве - август 20, 2024
Кето-диетата промени живота ми! Вярно, първите няколко месеца бяха тежки – имах леко главоболие, но после забелязах положително повлияване на апетита. Вече не ми се яде сладко. Можете ли да ми кажете, къде мога да намеря био-козметичните капсули PureFit KETO? Каква е цената им?