Как Да Спрем Сладкото – Съвети и Ефект

Време за четене: 4 min

сладко, отказ, желирани бонбони

Ах, сладкото, кой не се е потапял в утешителните му обятия, когато е имал нужда от прегръдка за подкрепа?. Или пък просто да се почувства щастлив. Отношенията на хората със захарните изделие и продуктите, богати на глутен и прости въглехидрати прилича на перфектната любовта връзка. Много подобно на кутията с шоколадови бонбони във формата на сърце, която поднасяме на любимите си хора за Св. Валентин. Но и най-светлата и искрена любов има и своите тъмни моменти. Точно както и страстта към сладкото. За мнозина, тя може да има един по-скоро неприятен финал. Прекомерната консумация на захар може да причини диабет, да навреди на баланса на кръвната захар и сърдечно-съдовата дейност. А също и т. нар. ‚болест на царете‘ – подаграта. От тук идва и въпроса как да спрем сладкото?

Разбира се, не е нужно напълно да се отказвате от сладкото. Но със сигурност ще се наложи да ограничите приема му, ако искате да останете здрави. За щастие, съвременният пазар вече предлага достатъчно голям брой средства за по-добър контрол на нивата на кръвната захар, имащи изцяло натурален състав. Такова предложение са и филмираните капсули за по-добра имуномодуларна функция Gluconol.

Резкият отказ от сладкото и захарта също не е вариант. Това може да причини редица неприятни странични ефекти, сред които хормонален дисбаланс, рязък спад на енергията и силна раздразнителност. Можете да пробвате да преминете към DASH-диетата. Тя е разработена специално за хора, страдащи от спадове в кръвното. Балансираното хранене и ще ви помогне да туширате нуждата от сладко. А и никой не е казал да спрете цялостната му консумация. Все пак, сладоледът също има своите ползи за здравето. Стига да е в приемливи количества!

Как да спра сладкото? Има ли „глад за сладко“? Хлябът добър заместител на сладкото ли е?

Научете още в статията по-долу!

Можем Ли Да Се Пристрастим към Захарта?

пристраставяне, захар

Захарта често е сочена от съвременните учени за една от 3-те „бели“ отрови. В тази категория влизат още солта  и брашното. А всички те често се комбинират помежду си в различни сладкарски и тестени изделия. Но кое точно я прави толкова неустоима за нас, обикновените хора? Подробно обяснение за това, защо толкова много хора имат слабост към сладкото е дадено в книгата „Защо диетите се провалят? (Защото сте пристрастени към сладкото)“ от Никол М. Авена и Джон Талбот.

Сладката субстанция, която се излича по естествен път от захарната тръстика, е основен източник на калории и енергия за нашето тяло. Тя има и друго въздействие, което я превръща в храна, към която лесно можете да се пристрастите. Това е способността и да кара мозъка да отделя повече от хормона на щастието – допамин. Похапвайки повече сладко или подправяйки сладкишите с повече захар, вие си доставяте бърза своеобразна „доза“ стамина. А и настроението и личностната ви самооценка се покачват в същото време. Как да не я заобичате?

А кои са 5-те “сладки“ риска от прекомерната консумация на захар и сладко? Описали сме ги по-долу:

  1. Захарта кара нивата на глюкозата в кръвта нестабилни. Липсата на баланс в нивата на кръвната захар може да ви накарат да изпитате резки промени в настроението. Както и умора и главоболие. А това води и до появата на неутолимия и подобен на наркотично опиянение „глад за сладко“.
  2. Тя увеличава риска от затлъстяване, диабет и сърдечни заболявания. А нито едно от тях не е особено сладко!
  3. Води до нарушения във функцията на имунната система. Това ви прави много по-податливи на грип и простудни заболявания.
  4. Води до необратими нарушения в структурата и целостта на зъбите. Никой не обича да ходи на зъболекар.
  5. Увеличава нивата на стрес и тревожност. Консумацията на сладко дава бърза енергия. Което си отива със скоростта на светлината. А след това идват лошото настроение и лесната раздразнителност.

Как Да Спрем Сладкото? Бързи Съвета и Препоръки

сладко, захар, газирана напитка, близалка

Сигурно всеки човек от време на време се пита, как да спра да ям сладко. Но глада за сладко, както и страстта и нуждата на тялото от него, не са толкова лесни за укротяване. Ако наистина сте закачени за захарта, резкият отказ може да ви накара да изпитате симптоми,подобни на махмурлук.

Те могат да включват:

  • Умора;
  • Замаяност
  • Главоболие;
  • Раздразнителност;
  • Избухливост;

За щастие, симптомите на отнемане на захар обикновено траят само около три дни. Но е препоръчително внимателно да изберете, кога да стартирате своя захарен детокс. Храната също ще започне да има по-добър вкус, когато избягвате захар. Вашите вкусови рецептори ще започнат да се калибрират.

понички

Ето и няколко бързи и лесни съвета за това, как да спрем сладкото желание:

  • Наблегнете на храните, наситени с полезни мазнини. Здравословните мазнини в рибата и ядките са полезни и имат приятен вкус. Освен това, помагат за стабилизиране на кръвната захар.
  • Наспивайте се. Когато мозъкът не получи достатъчно количество сън, той изпитва липса на енергия. Която изразява чрез фалшиво, но крайно обострено чувство на глад.
  • Бъдете хидратирани. Консумацията на достатъчно течности на ден притъпява глада за сладко.
  • Яжте горчиви и тръпчиви на вкус продукти. Стимулирането на рецепторите с горчиви храни и билки влияе положително на хормоните, участващи в контролирането на глада и апетита. А това би могло да помогне за поддържане на желанието.
  • Планирайте, какво ще ядете през седмицата. Така ще пазарувате по-рядко, ще оптимизирате семейният бюджет и ще редуцирате приема на сладки храни и напитки.

Сладкото – Любов за Цял Живот, Която Трябва Да Обичаме Умерено!

бонбони

Сладките изделия ни карат да се чувстваме добре. Този неоспорим факт има своите предимства и недостатъци. Телата ни са адаптирани така, че да превръщат въглехидратите в енергия. Но тя е дълготрайна, само когато те са във сложната си форма. Това са плодовете и зеленчуците. Вафлите и шоколада от магазина имат много малко ползи за здравето.

Препоръчително е да ограничим консумацията им. Трябва да се стараем да живеем балансирано и здравословно, за да запазим целостта и функционалността на тялото за дълги години напред. За щастие, съвременният пазар вече разполага и с богата гама продукти за целта, които имат напълно естествено съдържание и свойства. Пример за такова изделие са филмираните капсули за баланс на кръвната захар DiaTea.

Каквито и мерки да изберем, докато се чудим, как да спрем сладкото, то винаги трябва да се вслушваме във вътрешния си глас. Той най-добре ще ни подскаже, от какво има нужда организмът ни. А ние ще бъдем в хармония със себе си и околния свят!

Жени Сиракова

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *